Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

NASZE PODRÓŻE

CYPR - WYSPA SŁOŃCA CZY TO PRAWDA CZY MIT?

Nawet jeśli dni deszczowych jest więcej niż podaje się we wszystkich przewodnikach (6 dni) to deszcz ten stanowi czystą przyjemność dla ciała i ducha. Słońce jest jednak bezapelacyjnym królem wyspy.
Trzecia co do wielkości wyspa po Sycylii i Sardynii, położona na styku trzech kontynentów Europy, Afryki i Azji skupia na sobie uwagę dzięki niedookreśleniu kulturowemu, pozostałościom po kolonii Brytyjskiej, wpływom kultury greckiej i tureckiej, islamu i chrześcijaństwa.


Cypr zamieszkały jest przez Greków, Rosjan, ale także wielu zamożnych Brytyjczyków ma tutaj swoje posiadłości. Obecne wszędzie napisy rosyjskie i angielskie świadczą o ich obecności. A ruch prawostronny jest namacalną pozostałością po brytyjskim panowaniu. Dlatego też należy się wcześniej zastanowić czy wypożyczenie samochodu będzie dobrym rozwiązaniem, aby dojechać do miejsc ważnych, ciekawych, mniej uczęszczanych przez masy turytów.


Cypr to malownicze położone kościoły, meczety, monastyry: Kykkos, Agios Lazaros, meczet Hala Sultan Tekke z niesamowitym widokiem na jezioro słone. Niewielka, klimatyczna miejscowość położona w górach Trodso - Lefkada, słynąca z koronek, które dziergają na schodach swoich domków najstarsze mieszkanki miasteczka. Półwysep Akamas z endemicznymi gatunkami fauny i flory, wąwóz Avakas, bardzo dobrze przygotowane trasy rowerowe i pola golfowe, a także nie lada gratka dla osób lubiących sporty wodne.


Popularne kurorty Agia Napa, Larnaka, Paphos, Limassol oferują dobrej klasy hotele. Kategoria gwiazdek jest tutaj zawyżona, dlatego też ze spokojem można wybierać hotele 3 *** otrzymując w zamian czystość, schludność i smaczną kuchnię. Od kilku sezonów oprócz części greckiej Cypru, oferowane są hotele również w części Tureckiej. Kuchnia Cypryjczyków składa się z ryb, owoców, warzyw i jagnięciny , ale przede wszystkim z " meze" czyli przystawek , które towarzyszą przy każdym posiłku Cypryjczyków. Miód tymiankowy , winnice to towar eksportowy.


Cypryjczycy są dumni ze swojej kultury i zwyczajów. Nie znoszą kiedy nazywa się ich Grekami. Są gościnni, chętnie pozdrawiają na ulicy "obcych". Wypicie lemoniady i kawy z gościem jest dla nich przypieczętowaniem znajomości. Lubią zabawę i każdy moment świętowania jest przez nich chętnie wykorzystywany.


Widziałam na Cyprze miejsca popularne i chętnie odwiedzane przez turystów, poczułam smak wieczornych spacerów i klimat portowych miasteczek,wypiłam z nimi nie jedną lemoniadę :-) ,
podróżowałam rowerem, skuterem, jeppem i autobusami, usłyszałam o ich zwyczajach i obyczajach, zobaczyłam dużą bazę hotelową, znalazłam miejsca pełne ciszy i spokoju, " widziałam afrodytę wyłaniającą się z piany" :-), a o tym co słyszałam chętnie opowiem Państwu jeśli poczujecie ochotę ,a by właśnie na Cypr skierować wasze kroki.......:)


Więcej w tej kategorii: TWOJE WRAŻENIA Z PODRÓŻY »

Last Minute

Nasz Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter:

Połącz się z nami

Twitter - Wpisy